Jaki CMS wybrać

Dwa najpopularniejsze na świecie od lat CMS-y – (czyli skrót od ang : content management system – system zarządzania treścią) to WordPress i Joomla.

Powstanie CMS-ów było naturalnym następstwem gigantycznego rozwoju Internetu. Powstała potrzeba by strony internetowe mogły być prowadzone nie tylko przez webmasterów ale również przez zupełnych laików w tej dziedzinie.

Powstało bardzo dużo tego typu systemów, dwa najbardziej popularne na świecie to: WordPress oraz CMS Joomla.

WordPress początkowo był systemem typowo blogowym. Chodziło o to by bez problemu założyć stronę, stworzyć kategorie, tagi, wybrać szablon i już móc tworzyć witrynę. Łatwo, szybko i z efektownym wynikiem końcowym. Po kilkunastu latach WP rozwinął się bardzo i w tek chwili można na nim stawiać bardziej złożone witryny takie jak sklepy albo portale.

CMS Joomla był od początku systemem przygotowanym do stawiania zarówno prostych stron WWW jak i dużych witryn. Od lat może być on podstawą tworzenia sklepów, serwisów ogłoszeniowych, portali.

Jeden jak i drugi doskonale nadaje się do pozycjonowania, można ustawiać meta tagi czy otagowywać artykuły. Strony szybko ładują się – o ile są odpowiednio zbudowane.

Jaki system lepszy? To zależy od celów i naszych subiektywnych wrażeń. Najlepiej sprawdzić samemu.